توصیه های ایمنی در خصوص چهارشنبه سوری

کلیه موادی که در نارنجک،ترقه،منور و سایر مواد آتش زا و محترقه استفاده می شوند، از مواد منفجره و آتش گیر هستند که ماده ای خطرناک است و صدمات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

۱) این مواد خودبه خود خاصیت آتش گیری و انفجاری دارند. لذا از نگهداری آنها حتی به مقادیر بسیار کم در منازل، زیرزمین، محل کار و… جداً خودداری نمائید.

۲) از حمل مواد محترقه ، آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداًً خودداری نمائید.

۳) هر ساله شاهد حوادث رقت آوری از جمله سوختگی های شدید، از دست دادن بینایی یا شنوایی در ایام چهار شنبه سوری هستیم، این مواد را شوخی نگیرید زیرا با سلامتی خود بازی کرده اید.

۴) کودکان و نوجوانان از اقشار آسیب پذیر محسوب میگردند ،استفاده از این مواد توسط آنان خطرات جدی به همراه داشته، سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت.

۵) جهت پیشگیری از بروز حوادث احتمالی ، فرزندانتان را در تهیه و استفاده از وسایل آتش‌بازی بی‌خطر و مفرح همراهی کنید.

۶) از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن در واحدهای مسکونی ، معابر ، کوچه و خیابان خودداری نمایید.چرا که ضمن آلودگی شدید هوا سایر خطرات را هم در بر خواهد داشت .

۷) از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست‌های برق یا ایستگاههای تقلیل فشار گاز و پارکینگ‌های عمومی خودداری نمائید.

۸) با رعایت حقوق شهروندی از پرتاب نارنجک و مواد محترقه بر روی درختان ، بام و بالکن منازل که موجب آسیب رساندن و بد منظر نمودن سیمای شهرمان می‌گردد ، خودداری نمایید.

۹) از والدین گرامی و واحدهای محترم آموزشی می خواهیم، در این چند روز باقی مانده با هشدار به نوجوانان و جوانان ، آنها را از خطرها و عوارض وحشتناک بازی با آتش و ترقه و مواد منفجره آگاه سازند.

۱۰) به والدین و شهروندان توصیه می گردد کبریت و مواد آتش زا مانند نفت و امثال آن را از دسترس کودکان دور نمایند.

۱۱) کودکان در صورت دسترسی نداشتن به کبریت و مواد آتش زا در منزل برای تهیه مواد محترقه به فروشگاه های رنگ و مواد شیمیایی و داروخانه ها مراجعه می کنند لذا به فروشندگان مواد توصیه می شود از فروش مواد آتش زا به کودکان و نوجوانان خودداری نمایند .

۱۲) از برافروختن آتش در کنار درختان و یا داخل بوستان ها خودداری نموده و از این طریق فضای سبز و محیط زیست را در معرض نابودی قرار ندهید .

۱۳) از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت، بنزین و غیره بر روی مواد آتش گیر جداً پرهیز نمایئد .

۱۴) از انداختن مواد تحت فشار( مانند کپسولها ، اسپری حشره کش و ….) و وسایل شیشه ای (مانند شیشه آب، آمپول،… ) و قوطی های فلزی (مانند قوطی های اسپری و کنسرو ) به درون آتش جدا بپرهیزید؛ زیرا به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ذرات آن پرتاب و وارد چشم می شود.

۱۵) حتی‌الامکان برای روشن کردن آتش از محل‌های تعیین شده توسط شهرداری منطقه استفاده نمائید.

۱۶) حتی‌المقدور با ریختن مقداری خاک در زیر محل برپایی آتش ، از آسیب رساندن به سطح آسفالت معابر خودداری نمایید.

۱۷) وجود یک کپسول خاموش کننده پودر و گاز و جعبه کمکهای اولیه در نزدیک محوطه آتش ضروری است .

۱۸) در صورت امکان یک شیلنگ آب در نزدیکی محوطه آتش آماده گردد تا در صورت لزوم، بتوان از آن استفاده نمود. حتماً قبل از ترک محل، از خاموش شدن آتش مطمئن شوید.

۱۹) مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار افراد باشید و در صورت لزوم مراتب را به واحدهای گشتی نیروی انتظامی و یا پلیس ۱۱۰ اطلاع دهید.

۲۰) در صورت بروز هر گونه حریق یا حادثه، ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با شماره تلفن ۱۲۵  آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری ملایر تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهید.

بیائید با رعایت نکات ایمنی همواره خاطره خوشی از پایان سال ۹۲ و شروع سال جدید داشته باشیم