منشور اخلاقی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ملایر

ما بر این باوریم تکریم انسانها و مهرورزی به مردم، شاخص اصلی منشور جامعه اسلامی است از این رو با اعتقاد راسخ به خدمت صادقانه و بدون ریا جهت رسیدگی سریع و بدون تعلل به افرادی که به نحوی دچار حوادث غیر قابل پیش بینی شده اند را جزء وظایف انسانی خود می دانیم و با درنظر گرفتن معیارهای ذیل قدم به وادی خدمتی بزرگ به مردم گذاشته ایم که به آن افتخار می کنیم.

ایمان: آتش نشانان با ایمان قلبی به اراده خداوند متعال در خدمت گذاری به مردم شغل آتش نشان را برگزیده اند.
توکل: آتش نشانان با تکال به قدرت خداوند از جان خود گذشته تا حادثه دیدگان را نجات دهند.
تکریم: آتش نشانان مردم را ولی نعمت خود می دانند و با رعایت ادب و احترام و اکرام آنها پاسخگوی نیازهای آنها می باشند.
مسئولیت پذیری: آتش نشانان خود را خادم مردم می دانند و همواره در تلاش هستند با کسب علم و مهارت و آمادگی، ضمن ارائه خدمات امداد و نجات به بهترین شکل ممکن توان خویش را صرف افزایش ایمنی و ارتقای فرهنگ ایمنی در جامعه کنند.
سرعت: آتش نشانان با اعتقاد به اهمیت زمان در عملیات امداد رسانی به مردم همواره لحظات را غنیمت شمرده و در عین حال سرعت را لازمه کار خود می دانند.
امانت: آتش نشانان به عنوان امینی صادق و پاک نهاد همواره خود را پاسدار جان، مال و ناموس مردم در صحنه حوادث می دانند.
انضباط: آتش نشانان بر این باورند که با سرلوحه قرار دادن نظم و انضباط اطاعت پذیری و رعایت سلسله مراتب اداری با آمادگی کامل در کوتاه ترین زمان ممکن به کمک شهروندان بشتابند.
ایثار و شهادت: آتش نشانان گرانبهاترین سرمایه زندگی (حیات و سلامتی) خویش را خالصانه تقدیم ایمنی و سلامت جامعه نموده و ایثارگری را بها عشق به خدمت گذاری به مردم می دانند.