پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در چادرهای مسافرتی

این روزها با افزایش سفرهای درون و برون شهری بسیاری از مسافران به علت هزینه بالای هتل‌ها و مهمانسراها جهت اقامت خود و خانواده‌شان ازچادر استفاد می‌کنند. به همین منظور توجه شما را به نکاتی چند در مورد پیشگیری آتش‌سوزی در چادرها جلب می‌کنیم.
آتش‌سوزی در چادرها به سرعت پیش می‌رود و چنانچه در نطفه خاموش نشود موجب صدمات جانی زیادی می‌شود، زیرا راه‌های فرار محدود است و طناب‌های خیمه مانع حرکت سریع و فرار می‌شود، از این رو تعداد مصدومان افزایش می‌یابد.
● 
اما علل بروز آتش‌سوزی در چادرها چیست؟
▪ 
علت بروز آتش‌سوزی در بیشتر موارد، وجود چراغ‌های طبخ نفتی یا گازی است که مجاور یا درون خیمه قرار داده شده و به علت وزیدن باد یا بازی کودکان، حرکت حیواناتی مانند سگ یا گربه و اصابت با چراغ رخ می‌دهد.
▪ 
اتصالی سیمهای برق که آویزان هستند، بازماندن شیرگاز، انداختن ته سیگار و سیگار کشیدن در رختخواب نیز از عوامل ایجاد آتش‌سوزی است.
▪ 
چون پارچه‌های خیمه در وضعی قرار گرفته که آتش‌سوزی به سرعت پیشرفت می‌کند، برای پیشگیری از حریق باید در مورد تمام عوامل آتش‌سوزی اقدامات ایمنی انجام شود.
▪ 
محل طبخ غذا باید دور از محوطه چادرها باشد. ته سیگار باید کاملاً خاموش شده و وجود زیرسیگاری به تعداد کافی در خیمه‌ها و محوطه ضروری است.
▪ 
سیم‌کشی‌های برق باید استوار و سالم باشند.
▪ 
اگر تعداد خیمه‌ها زیاد است، استقرار یک واحد آتش‌نشانی در محل ضروری است.
▪ 
ذکر این نکته ضروری است که در صورت امکان، درون هر خیمه یک دستگاه خاموش کننده پودری قرار دهید.