مارگزیدگی

مارگزیدگی از مواردی است که خیلی باید در مورد آن هوشیارانه و با دقت عمل کرد چرا که هر گونه غفلت ممکن است منجر به عوارض خطرناکی برای فرد مسموم شود. همانطور که می‌دانید کلیه مارها سمی نبوده و در واقع مارها به دو دسته سمی غیر سمی تقسیم می‌شوند. مارهای سمی، از نظر میزان زهر یکسان نبوده و با هم فرق دارند. همچنین از نظر شکل ظاهر نیز مارهای سمی و غیرسمی تفاوت‌های آشکاری دارند که برخی از آن‌ها در جدول زیر آورده شده است:

مارهای سمی: بین چشم و بینی حفره دارند و مردمک چشم آن‌ها بیضوی شکل است. شکل سر در این نوع مارها مثلثی شکل پوشیده از پولک‌های ریز می‌باشد. طول آن‌ها کوتاه‌ و دندان نیش و پیش آن‌ها بلند است. مارهای افعی، کبری، زنگی و جعفری از این دسته هستند.

مارهای غیر سمی: بین چشم و بینی حفره ندارند و مردمک چشم آن‌ها گرد است. طول این‌ نوع مارها طویل و دندان نیش و پیش آن‌ها کوتاه می‌باشد. مارهای بوآ، پیتون و مارآبی‌ از این دسته‌اند.

نشانه‌های مارگزیدگی:

هنگامی که کسی توسط مار سمی مورد گزش قرار می‌گیرد، علائمی در او ظاهر می‌شود که بسته به نوع زهر و میزان ورود آن به بدن، به دو گروه خفیف و شدید تقسیم می‌شوند:

نشانه‌های نوع خفیف: تورم، تغییر رنگ، درد کم، احساس قلقلک، ضربان سریع، ضعف عمومی، تهوع، استفراغ، اختلال دید
نشانه‌های نوع شدید: تورم و کرختی بدن، درد، مردمک سنجاقی، به خود پیچیدن، هذیان، شوک، تشنج، فلج، عدم وجود نبض

درمان:
بیمار مارگزیده را باید هر چه سریع‌تر به بیمارستان رساند، البته به عنوان مقدمه می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

۱ -از حرکت فرد مارگزیده جلوگیری کرده و وی را آرام کنید.

۲ -اندام آسیب دیده را بی‌حرکت کرده و پایین‌تر از سطح قلب قرار دهید.

۳ -در صورتی که رساندن مسموم به پزشک بیش از ۵-۴ ساعت طول بکشد، موارد زیر را انجام دهید:

الف) بالاتر از محل گزش را به وسیله باند ببندید.

ب) در صورت شدت علائم بر روی پوست، محل گزیدگی را برش طولی دهید. سپس شروع به مکیدن آن نموده تا از غلظت سم کاسته شود. این کار را به مدت ۲۰ دقیقه ادامه داده و با هر بار مکش، آب دهان را بیرون بریزید. توجه داشته باشید که ضروری‌ترین کار، رساندن مسموم به پزشک است.

۴ -در بیمارستان، نخستین کار پس از کنترل نشانه‌های حیاتی (قلب، تنفس، خون) تزریق پادزهر (سرم ضد مار) می‌باشد. پس از آن مسکن، آنتی بیوتیک (پادزی) و داروی ضد حساسیت تجویز می‌شود.