ایمنی در حمام

وارد شدن به وان پر از آب شاید یکی از آرامبخش ترین کارهایی باشد که هر کس پس از یک روز پر از استرس تمایل به انجام آن دارد، اما در این میان حفظ و رعایت مسائل ایمنی نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. و این امر به ویژه برای سالخوردگان و کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. آگاهی، احتیاط، و آمادگی در زمان وقوع حوادث احتمال بروز آسیب ها را کاهش می دهد.

ضروریات

در حمام باید احساس آرامش داشته باشید، به همین دلیل باید در مورد حفظ ایمنی با کلیه افراد خانواده و به ویژه کودکان صحبت کنید. با آنها در مورد درجه حرارت آب، نحوه استفاده صحیح از لوازم بهداشتی نظیر صابون و شامپو، و سایر موارد به روشنی صحبت کنید.

کودکان و وان حمام

هر ساله ۸ کودک به دلیل غرق شدن در وان حمام جان خود را از دست می دهند و این امر تنها به دلیل عدم وجود نظارت کافی از سوی والدین است. زمانیکه کودکان وارد حمام می شوند روی کارهایی که انجام می دهند نظارت داشته باشید و آنها را به حال خود رها نکنید.

دمای آب

آبی که از شیر یا دوش می ریزد اگر بیش از اندازه گرم باشد می تواند خطرساز شود. آب خیلی گرم می تواند سبب سوختگی شود. آب را باید ابتدا با نوک انگشتان و سپس دست خود تست کنید. یکی دیگر از موارد مربوط به این بخش گرم شدن بخش فلزی شیر آلات زمانی که آب گرم از آنها بیرون می آید می باشد. اگر این شیرآلات گرم با دست و یا پوست بدن شما ارتباطی برقرار کنند باعث ایجاد سوختگی می شوند .

سالخورگان و حمام

زمانیکه سن افراد بالا می رود قابلیت های حرکتی آنها کاهش پیدا می کند و به مثابه آن خم شدن، نشستن و بلند شدن نیز برای آنها دشوار می شود. برای افراد سالخورده حمام بدون وجود وان مناسب ترین گزینه است. همچنین نصب دستگیره های متفاوت دیواری در مکان های مختلف حمام به آنها کمک زیادی میکند. تنها با کمی دقت و پی گیری می توان تعداد مرگ و میرهایی را که هر ساله به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در حمام اتفاق می افتد را از میان برداشت. تنها با رعایت چند نکته محدودی که به آنها اشاره کردیم به راحتی می توانید امنیت را حفظ نموده و از یک حمام گرم و دلچسب لذت ببرید.